
Pas i mačka u istom domu: Moguće ili…
Psi i mačke se lepo slažu – pokazuje najnovije istraživanje – ukoliko je mačka bila prva u njihovom domu i ukoliko su se upoznali kao mladunci. Ova studija, prema rečima autora, naučnice Nete-Li Feuerstein i Joseph-a Terkel-a, je prva koja proučava međusobne odnose pasa i mačaka koji žive pod istim krovom.
Možda najzanimljivije otkriće u ovom istraživanju koje je prihvaćeno i objavljeno u naučnom časopisu “Primenjena nauka ponašanja životinja” [Applied Animal Behavior Science], je da ukoliko su se životinje upoznale dok su jos bile štene i mače, one zapravo mogu naučiti govor tela one druge jedinke.
Terkel, profesor na odeljenju Zoologije na Univerzitetu u Tel Avivu, kaže za Discovery News da “kao i kod dece, koja lakše i brže uče nove jezike od odraslih, isto tako i mačke i psi uče njihove `nove jezike` lakše što su mlađi. Naučnici su sakupljali svoje podatke iz dva glavna izvora. Prvi je upitnik upućen ljudima koji imaju i psa i mačku istovremeno. Ovaj upitnik je distribuiran preko veterinara, interneta i preko Univerziteta u Izraelu. Drugi glavni izvor informacija je bilo direktno, kućno posmatranje desetina kućnih ljubimaca. Za svaku posetu kući u kojoj su živeli zajedno pas i mačka, naučnici bi trazili da vlasnik baci tenisku lopticu izmedju psa i mačke kako bi odredili da li postoji međusobna igra i da li jedna vrsta dominira drugom. Zatim bi stavili konzerviranu hranu za mačke (koju većina pasa hoće da jede) između dve zivotinje i posmatrali šta će se desiti. Konačno, od vlasnika je traženo da stimulišu međusobnu interakciju igrajući se istovremeno sa psom i mačkom.
Tokom ovog istraživanja, naučnici su posebno obratili pažnju na govor tela koji, prema podacima iz prethodnih istraživanja, ima suprotno značenje kod pasa i mačaka. Na primer, mahanje repom kod psa može pokazivati prijateljski ili čak potčinjen stav dok isto to kod mačke može biti znak uznemirenost ili čak agresije.
Istraživaci su otkrili da su u najboljim odnosima mačke i psi tamo gde je mačka došla u kuću pre dolaska psa. Ono što čudi je da ova činjenica ima više veze sa psom nego sa mačkom. “Analogija se može povući sa domaćinstvima u koje je pas dosao pre odnosno nakon rođenja bebe” navode naučnici. “Kada pas dođe u dom u kome je beba već prisutna , njegov status se ne menja zbog bebe. Međutim, kada se beba rodi nakon sto je pas navikao na određenu količinu pažnje, a koja se sada usmerava na novorođeno dete, status se menja i pas često pokazuje ponasanja koji podsecaju na ljubomoru.”
Najnovija studija je takođe otkrila da se mačke najbolje slažu sa psima u slučajevima kada je njihov prvi susret bio dok su imali 6 meseci ili manje. Za pse koji imaju duži period učenja tokom odrastanja, ovaj period se produžava do godinu dana.
Međusobni govor tela toliko dobro “čitaju” i psi i mačke koje spadaju u gorepomenutu grupu da su naučnici čak bili u prilici da prisustvuju do tada nezabeleženom ponašanju pasa.
Uobičajeno je da psi prvo omirišu jedni drugima genitalije kako bi se upoznali ili prepoznali. U slučaju uspešnih domaćinstava sa više kućnih ljubimaca, pas će možda pomirisati mački nos, što je uobičajena navika mačaka! Uzajamno njušenje oko nosa liči malo i na eskimsko ljubljenje gde jedinka trlja svoj nos na nos druge jedinke.
John Bradshaw sa Univerziteta Bristolske Škole veterinarskih nauka veruje da je vazno upamtiti da, iako ponašanje psa i mačke moze biti donekle predvidivo i kontrolisano, svaka od ovih životinja ostaje svoja za sebe. Prema njegovim rečima, na primer, neke mačke mogu biti hrabrije od drugih, a ta hrabrost im je po svemu sudeći nasleđena od predaka. Bradshaw takođe napominje da su mačke izrazito teritorijalne zivotinje dok su psi fleksibilniji.
“Mačke su veoma teritorijalne životinje i sigurno da će biti uzmemirene i samim tim manje sposobne da uče ukoliko se izmeste iz svog uobičajenog okruženja, dok teritorija štenaca uglavnom označava onaj prostor gde se nalaze njihovi vlasnici, pre nego neko određeno mesto.”

