
Koje začine pas ne sme da jede i zašto?
Sigurno ste se pitali koje začine vaš psas sme da jede, a odgovore na ova pitanja van donosi naš stručni saradnik veterinar dr Dragan Rozmirov iz Novog Sada.
– Najtačniji odgovor na ovo pitanje je ni jedan začin, jer su većina štetni ili sa nepovoljnim efektom na određene organe – kaže Rozmirov.
A evo i sposak začina koji su toksični
Toksični Začini:
Crni luk sirov, kuvan ili u prahu : sadrzisulfokside i disulfide koji mogu da oštete krvne ćelije i izazovu anemiju i jako je toksičan za pse.
Alkoholna pića i jela koja u sebi imaju alkohol
Čokolada: Manje od 100 grama čokolade za kuvanje koje pojede pas srednje veličinemože biti fatalno
Čaj, kafa: proizvodi sa kofeinom sadrže kofein, teobromin ili teofilin, koji mogu da budu jako toksični i pogađaju srce i nervni sistem.
Agrumi: mogu da izazovu povraćanje
Grožđe i suvo grožđe:sadrže nepoznat toksin koji može da ošteti bubrege
Hmelj: nepoznat sastojak izaziva ubrzano disanje, ubrzan rad srca, povećanu temperaturu grčeve i smrt
Dodaci ishrani koji sadrže gvozđe: mogu da ometaju rad digestivnog sistema i da budu toksični za druge organe kao sto su jetra i bubrezi.
Velike kolicine džigerice: mogu da izazovu hipervitaminozu vitamina A, što pogađamišiče i kosti
Mleko i neki mlećni proizvodi: neki odrasli psi nemaju dovoljne količine enzima laktaze, koja obara vrednosti laktoze u mleku. Zbog toga dolazi do dijareje. Najbolje bi bilo koristiti specijalna mleka koja u sebi ne sadrže laktozu.
Paradajz i krompir: sadrže oksilate koji mogu da utiču na rad digestivnog, nervnog i urinarnog sistema.
Sirova jaja – belance:sadrži enzim avidin koji umanjuje absorpcijubiotina (vitamin B). Ovo može dovesti do problema sa kožom i dlakom.
Sirova riba:može da dovede do deficita tiamina (vitamin B) što prouzrokuje gubitak apetita, grčeve, u nekim slučajevima, kod manjih rasa i smrt.
So : ukoliko se daje u većim količinama može dovesti do neravnoteže elektrolita u organizmu.
Hrana bogata šećerom dovodi do gojaznosti, problema sa zubima, dijabetesa

Kvasac za testa: može da izazove veoma bolne gasove u digresivnom sistemu. U nekim slučajevima izaziva ozbiljne probleme u stomaku i crevima.
Hrana koja sadrži puno začina
Povrće koje nadima: pasulj, grašak, mahune
Proizvodi mesne industrije:kobasice i konzerve kojima se radi poboljšanja ukusa dodaju različitizačini nisu štetni čoveku ali jesu psu.
Ono što smete davati vašem ljubimcu:
Čokoladice od rogača.
Maslac od kikirikija: Ne velikim količinama, jer on sadrži aflatoksin, koji je kancerogen element. Osim toga jeftinije verzije ove namirnice imaju trans masti, takođe štetne za vašeg psa
Meso bez masnoća: je sjajan izbor pileće belo meso, neki biftek, telo psa posle ishrane će ojačati B vitaminima,
Sir: takođe može doći u izbor, ukoliko je vaš pas tolerantan na laktozu.
VOĆE:
Kruške: seme kruške zna da bude štetno po pojedine vrste pasa.
Jabuka pomaže na čišćenju zuba kod psa, kao i na osvežavanju daha, a pune su vitamina A i C obavezno izvaditi seme

Sme: Jagode, borovnice, lubenice -bez koštica, banane
Kokos i kosovo ulje: su takođe veoma zdrave namirnice za vašeg psa. Sadrže hranljive materije, koje jačaju odbrambeni mehanizam naših najboljih prijatelja.
Brusnice: imaju nekoliko zdravstvenih beneficija, i sadrže vitamine A, B1, B2 i C, i rade na prevenciji infekcije urinarnog trakta. Samo se potrudite da ih vašem psu ne date previše, kako ne bi imao problema sa gasovima.
POVRĆE:
Bundeve: bogat izvor beta karotena i vitamina A. Pomažu ukoliko vaš pas ima probleme sa digestivnim traktom.
Ipak, pre nego što je poslužite vašem psu, pobrinite se da uklonite semenke.
Tikve: takođe spadaju u ovu grupu hrane. metabolizam, imunološki sistem, kao i na borbu protiv tumora.
Plavi patlidžan: je takođe ukusan i zdrav obrok za vašeg psa, koji sadrži razna hranljiva svojstva koja utiču na imuni sistem vašeg psa.

Hraniva na bazi žitarica :
Ovsena kaša: sjajan izvor hranljivih vlakana
Pirinač: izbor ukoliko vaš pas ima stomačnih tegoba, pa mu je potreban blag obrok
Krompir: u sebi sadrži vitamine B6 i C, karoten.kuvan ili pečen
Kokice: su sjajan niskokaloričan obrok za vašeg psa. dok u njih ne stavljate maslac i ne solite ih.
ZAČINI KOJE SME DA KONZUMIRA:
Peršun: izvor kalcijuma i beta karotena.
Malo cimeta: On se koristi kako bi se izbegle mučnine i gasovi, ali i za dodatak energije, poboljšanje cirkulacije, zatim probave, i zdravlja mozga.
Kurkuma:Kurkumin je sastojak koji se pokazao kao sjajan kada treba sprečiti ćelije raka da se šire kroz organizam. Zbog ovoga se preporučuje kao odličan dodatak u ishrani vašeg psa
Origano: Na pomen ovog začina, prva asocijacija je pizza. Ipak, ova mediteranska biljka je bogata antioksidansima i flavonoidima, a smatra se i da deluje antimikrobno. Pomaže pri pojavi digestivnih problema kod životinja kao što su proliv i gasovi. Osim toga, dokazano je da ulje ekstrahovano iz origana eliminiše brojne bakterijske infekcije kao što su Echerichiacolli, Salmonella, Staphylococcusspp. i druge.
Ruzmarin : Bogat je gvožđem, kalcijumom i vitaminom B6. Takođe, ovaj začin se pokazao kao dobar antioksidans, a pri tom je bezbedan za pse. Osim u ishrani, ruzmarin je odličan i za spoljnu upotrebu. On umekšava krzno i umiruje kožu. Recept je vrlo jednostavan – skuvajte čaj od dve kašike suvog ruzmarina i četri šoljice vode, i time isperite psa.
Nana: Od davnina se koristi za ublažavanje stomačnih tegoba, gasova i mučnine. Ova biljka nije toksična za pse, ali se ne preporučuje konzumiranje u velikim količinama.
Bosiljak: Ima antivirusna i antimikrobna svojstva. Snažan je antioksidans. Njegova eterična ulja leče bezvoljnost.

