
Evo nekoliko korisnih saveza uz pomoć koji ćete uspedi koliko-toliko da sačuvate psa od buva.
Buve u kući:
-Usisavanje: procenjeno je da redovnim usisavanjem može da ukloni 50% jaja buva sa tepiha i nameštaja. Prilikom usisavanja treba obratiti pažnju na ona mesta na kojima pas spava – njegovo ćebe, njegova omiljena fotelja, parče tepiha ispod stola…
-Nabavite sprej ili neki drugi oblik dezinficijensa koji je ujedno i insekticid i larvicid, tj.koji ubija i odrasle i nerazvijene oblike parazita. Pazite da poizvod koji ste odabrali bude bezbedan za sve u vašem domu (kućne ljubimce, decu, astmatičare…). Veterinar može da Vam pomogne u izboru proizvoda koji će najviše odgovarati Vašim potrebama. Ako je infestacija previše ozbiljna, pozovite u pomoć profesionalne istrebljivače insekata.
-Perite ležaj svog psa svake nedelje i tretirajte ga insekticidima.
-Nemojte da zaboravite garažu, podrum, svoj automobil, ili bilo koju drugu prostoriju u kojoj bi pas mogao da boravi.
Buve u dvorištu:
-Kontrola populacije buva u spoljašnjoj sredini podrazumeva tretiranje travnjaka, pseće kućice, trema i sl. insekticidima koji su ujedno efikasni i bezbedni za okolinu. Obratite posebnu pažnju na vlažna i topla mesta, kao i tamo gde pas provodi najviše vremena.
Zdravo i čisto krzno:
Postoji mnogo proizvoda koji su namenjeni za tretiranje kućnih ljubimaca i koji su jako efikasni kada su u pitanju buve: šamponi, sprejevi, puderi, ogrlice, spot-on i pour-on preparati… Imajte na umu da dok ne uginu sve buve iz kuće i dvorišta, pas neće biti sasvim bezbedan. U zavisnosti od toga koliko ozbiljan problem infestacije ste imali, uništavanje dosadnih insekata može da potraje i do nekoliko meseci.
Preparati za lokalnu primenu – ovi preparati se uglavnom jednom mesečno aplikuju na kožu psa, na greben ili duž leđa. Pažljivo pročitajte uputstvo proizvođača ili se posavetujte sa veterinarom kako i koliko često ćete određeni preparat primenjivati.
Sprej – kada koristite sprej, ne morate da natopite psa tečnošću, ali potrudite se da poprskate svaki deo njegovog tela. Nemojte prskati tečnost oko glave, već pokvasite parče vate i njime pređite preko osetljivog dela oko očiju i ušiju. Koristite napolju, ili u dobro provetravanoj prostoriji.
Šampon – šamponi koji se preporučuju protiv buva i krpelja mogu samo da pomognu psu da se otarasi buva koje su već na njemu, ali ne i da ga dugoročnije štite. Šampon treba da se nanese na telo psa i sačeka 10 minuta pre temeljnog ispiranja. Takođe treba zaštititi oči i uši životinje.
Ogrlice – ogrlice mogu da budu izuzetno efikasne ako se pravilno koriste. Ogrlica treba da bude pričvršćena tako da možete da stavite dva spojena prsta između ogrlice i vrata psa. Višak ogrlice treba odseći, inače bi psi mogli da dohvate i grickaju kraj koji visi. Pročitajte informacije o roku trajanja i efektivnosti proizvoda. Neke ogrlice gube efikasnost kada se kvase, pa ako Vaš pas voli da pliva, ovo verovatno nije najbolje rešenje.
Češalj – ovaj proizvod je najčešće nepravedno izostavljen kada se nabrajaju proizvodi za zaštitu od ektoaprazita. Postoje specijalni češljevi sa malim promerom između zubaca. Posle upotrebe treba ih potopiti u vodu sa nekim dezinficijensom koji će ubiti buve. Oni su aspolutno netoksični i svakako najbolji izbor za bolesne i gravidne životinje, kao i štenad. Nedostatak je što češljanje oduzima mnogo vremena i što ne može mnogo da pomogne ako pas ima alergiju na buve.
More Stories
Kada je opadanje dlake razlog za brigu?
Kako odvići psa da “krade” čarape i papuče?
Evo šta treba imati na umu kod dečjeg kontakta s psima